We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Video Wall Mount Push X Small
SKU
7350105210952
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Video Wall Mount Push X Small - Wall mount for LCD / LED panel - steel- black - screen size: 13" - 32"
- Scissors construction push in pop out
- Holds most small size displays and monitors
- Iron structure with max load of 18kg
- Designed to create a fast, simple and seamless installation
- Modular mount that can handle Video Wall display configurations side by side
- Compatible with landscape or portrait mounting
- Ideal for recessed areas or where there is a surround around the whole video wall blocking access
- Push in Pop out for easy access and after service
- Easy access for cable management
- Security screws to avoid accidents
- VESA 50x50, 75x75, 100x100 compatible
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| SKU | 7350105210952 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Video Wall Mount Push X Small might just be one of the markets most innovative and easy to install small size video wall mounts available. With a simple installation and its ingenious scissors “in and out” solution post installation possibilities and after very simple afterservice is possible. Creating an in wall or just close to wall installation for various needs.
With the market for Small size Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become in the need by many. Our M Public Video Wall Mount Push X Small is a video a wall solution quick to install, and easy to configure. Made especially for applications where a small display with easy access for service is needed. This is a professional mount focusing on single or multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
Easy-access to your after-service
The "Pop out" feature gives easy-access to any display for quick serviceability. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply push against the screen to release the lock, then the screen will pop out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The pop out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course the screen is as easily pushed back into place after maintenance is finished.
Landscape or portrait mounting
The M Public Video Wall Mount Push X Small can be configured with a dislay in landscape or portrait position.
X Small but Heavy Duty
The M Public Video Wall Mount Push X Small is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 18kg in "pop outed" position. We think this may just be the strongest small size video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
With the market for Small size Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become in the need by many. Our M Public Video Wall Mount Push X Small is a video a wall solution quick to install, and easy to configure. Made especially for applications where a small display with easy access for service is needed. This is a professional mount focusing on single or multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
Easy-access to your after-service
The "Pop out" feature gives easy-access to any display for quick serviceability. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply push against the screen to release the lock, then the screen will pop out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The pop out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course the screen is as easily pushed back into place after maintenance is finished.
Landscape or portrait mounting
The M Public Video Wall Mount Push X Small can be configured with a dislay in landscape or portrait position.
X Small but Heavy Duty
The M Public Video Wall Mount Push X Small is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 18kg in "pop outed" position. We think this may just be the strongest small size video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 7.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 21.9 cm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 251 mm |
| Height | 298 mm |
| Weight | 5.73 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 5.73 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 7.4 cm |
| Distance to the wall (max) | 21.9 cm |
| Plastic packaging weight | 70 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 500 g |
| Metal packaging weight | 0 g |