We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Video Wall Mount Push HD Max 90kg
SKU
7350073731749
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Video Wall Mount Push Max 90kg - Wall mount for LCD / LED panel - iron - black - screen size: 50" - 95"
- Especially designed for Samsung 95c, 85c and other large size pubic displays.
- Iron structure with max load of 90kg
- Designed to create a fast, simple and seamless installation
- Modular mount with unlimited Video Wall display configurations possible
- Compatible with landscape or portrait mounting
- Monitor tailored spacer kit for the fast on site installations (See list)
- Tool-less fine adjustments with 8 knobs for a seamless alignment of the displays
- Ideal for recessed areas or where there is a surround around the whole video wall blocking access
- Push in Pop out for easy access and after service
- Integrated cable management system
- Security screws to avoid accidents
- VESA, 200, 300 and 400 compatible, additional support of up to VESA 900 by adapter kit
- M Public Video Wall Mount Push HD video
- M Public Video Wall Mount Push HD - 3D video
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 95 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| SKU | 7350073731749 |
| EAN | 7350073731749 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Video Wall Mount Push Max 90kg especially made for large displays and it might just be one of the markets most innovative and easy to install video wall mounts available. With numerous post installation possibilities and a tailored pantograph alignment system this might be the most easy to use, yet most powerful video wall mount system you have ever seen.
With the market for Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become in the need by many. Our M Public Video Wall Mount Push HD is a video a wall solution quick to install, and easy to configure. Made especially for video wall applications. This is a professional mount focusing on multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
The "Pop out" feature gives easy-access to any display for quick serviceability. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply push against the screen to release the lock, then the screen will pop out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The pop out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course the screen is as easily pushed back into place after maintenance is finished.
With the built in fine tune adjustments each of the M Video Wall Push Max 90kg can be adjusted individually to match "its neighboring screens". By 8 knobs the screens can be adjusted in depth, side and height. What before could take hours for an installer to measure and re install, is now fixed in a matter of minutes. Truly an installers dream come true.
The M Video Wall Push Max 90kg is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 90kg in "pop outed" position. We think this may just be the strongest video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
With the market for Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become in the need by many. Our M Public Video Wall Mount Push HD is a video a wall solution quick to install, and easy to configure. Made especially for video wall applications. This is a professional mount focusing on multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
The "Pop out" feature gives easy-access to any display for quick serviceability. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply push against the screen to release the lock, then the screen will pop out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The pop out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course the screen is as easily pushed back into place after maintenance is finished.
With the built in fine tune adjustments each of the M Video Wall Push Max 90kg can be adjusted individually to match "its neighboring screens". By 8 knobs the screens can be adjusted in depth, side and height. What before could take hours for an installer to measure and re install, is now fixed in a matter of minutes. Truly an installers dream come true.
The M Video Wall Push Max 90kg is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 90kg in "pop outed" position. We think this may just be the strongest video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 127 cm (50") |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 489 mm |
| Height | 542 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 13.2 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 700 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |