We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Video Wall Mount Glide HD
SKU
7350073735792
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Video Wall Mount Glide HD - Wall mount for LCD / LED panel - iron - black - 35kg max - screen size: 40" - 70"
- Iron structure with max load of 35kg
- Designed to create a fast, simple and seamless installation
- Modular mount with unlimited Video Wall display configurations possible
- Compatible with landscape or portrait mounting
- Monitor tailored spacer kit for the fast on- site installations
- Tool-less fine adjustments with 8 knobs for a seamless alignment of the displays
- Ideal for recessed areas or where there is a surround around the whole video wall blocking access
- Push in Glide -out for easy access and after service
- Integrated cable management system
- Security screws to avoid accidents
- VESA, 200, 300 and 400 compatible, additional support of VESA 600 and 800 by adapter kit
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 70 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| SKU | 7350073735792 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Video Wall Mount Glide HD might just be one of the markets most innovative and easy to install video wall mounts available. With numerous post installation possibilities and a tailored pantograph alignment system this might be the easiest to use, yet most powerful video wall mount system you have ever seen.
With the market for Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become the need for many. Our M Public Video Wall Mount Glide HD is a video a wall solution, quick to install and easy to configure. Made especially for video wall applications. This is a professional mount focusing on multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
The "Glide" feature gives easy-access to any display for quick and safe serviceability for sensitive screens with mm precision. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply pull out the glide plate, then the screen will "glide" out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The glide out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course, the screen is as easily pushed back with mm precision into place after maintenance is finished.
With the built in fine tune adjustments each of the M Public Video Wall Mount Glide HD can be adjusted individually to match "its neighbouring screens". With 8 knobs, the screens can be adjusted in depth, side and height. What before could take hours for an installer to measure and re install, is now fixed in a matter of minutes. Truly an installers dream come true.
The M Public Video Wall Mount Glide HD is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 35kg in "glide out" position. We think this may just be the strongest video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
With the market for Video Wall installations growing at a fantastic pace, the need for a high quality, affordable and installer friendly mounting equipment has become the need for many. Our M Public Video Wall Mount Glide HD is a video a wall solution, quick to install and easy to configure. Made especially for video wall applications. This is a professional mount focusing on multiple screen installations, easy and fast installation and simplified maintenance. Making it an installers dream.
The "Glide" feature gives easy-access to any display for quick and safe serviceability for sensitive screens with mm precision. This is often one of the major functions needed when building a video wall mounting solution or when integrating a single screen into the wall. Simply pull out the glide plate, then the screen will "glide" out, you do not need to remove any other screens to access a center screen for maintenance or when placed in recessed areas. The glide out feature is handled by its scissor arm construction expanding out. Of course, the screen is as easily pushed back with mm precision into place after maintenance is finished.
With the built in fine tune adjustments each of the M Public Video Wall Mount Glide HD can be adjusted individually to match "its neighbouring screens". With 8 knobs, the screens can be adjusted in depth, side and height. What before could take hours for an installer to measure and re install, is now fixed in a matter of minutes. Truly an installers dream come true.
The M Public Video Wall Mount Glide HD is an iron structure with epoxy painting, holding screens up to 35kg in "glide out" position. We think this may just be the strongest video wall mount on the market, making continues service and usage of the mounts easy.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Design | |
| Housing material | Iron |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 489 mm |
| Height | 542 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |