We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Floorstand Dual Pillar 180 HD w AV Cabinet
SKU
7350073737680
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Floorstand Dual Pillar 180 HD with AV Cabinet - Stand for LCD / LED panel - aluminum - screen size: 60"-100" - max load: 90 kg - VESA: 200x200-1000x600 - floor-standing - black
- Aluminum light weight Heavy Duty construction
- Tool free and effortless TV height adjustment
- Instant adjustment of the viewing height for a sitting or standing audience
- Integrated cable management
- Pre-assembled base provides rigidity, stability and quick assembly
- Multibrackets texture powder coating finish helps hide finger prints or dust
- AV Cabinet to secure electronic equipment
- The cabinet is lockable and 2 keys are included
Category: TV Mounts & Stands
| SKU | 7350073737680 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Introducing the M Public Floorstand Dual Pillar 180 HD with AV Cabinet a flat panel TV cart that was designed to include all of the features you may need, making it perfect for any application. Mobility, appealing design, display height adjustment, pre-assembled base and safety certifications ensure quick assembly while providing a ridged, but attractive and structured that fits into any decor.
Versatility that holds up to 100” displays
Now you can mount flat panel screens up to 100" displays on a movable Floorstand. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floorstands. Now you in seconds can match your audience wheter its sitting or standing up. For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 1000x600 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters – two of which are lockable to keep the Floorstand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the component shelf and camerashelf included as standard.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base make packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
Versatility that holds up to 100” displays
Now you can mount flat panel screens up to 100" displays on a movable Floorstand. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floorstands. Now you in seconds can match your audience wheter its sitting or standing up. For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 1000x600 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters – two of which are lockable to keep the Floorstand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the component shelf and camerashelf included as standard.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base make packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400,600 x 600,700 x 500,800 x 400,800 x 600,900 x 600,1000 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1390 - 1740 mm |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Type | Portable floor stand |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 150 g |
| Metal packaging weight | 56.9 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 5.61 kg |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 kg |
| Packaging data | |
| Package 2 dimensions (W x D x H) | 640 x 420 x 720 mm |
| Package 2 weight | 21.6 kg |
| Package width | 1200 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 63.1 kg |
| Package 1 dimensions (WxDxH) | 1200 x 560 x 260 mm |
| Package 1 weight | 41.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |