We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Floorstand Basic 180 Plus
SKU
7350105213601
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Floorstand Basic 180 Plus - Stand for video conferencing system - screen size: 55" - 80" - max load: 90kg - VESA: 200x200-800x600mm - black
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 90 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105213601 |
| EAN | 7350105213601 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The Multibrackets M Public Floorstand Basic 180 Plus, is a mobile TV -Stand capable of supporting any display, touchscreen or Interactive -display up to a screen size 80”, 90kg in weight and up to 800x600mm VESA.
Quick and easy to install, combining neat design touches with robust quality, this superb value TV trolley will give a lifetime of enjoyable and reliable performance.
This product consists of:
1 pcs - M Public Floorstand Basic 180
1 pcs - M Extender Kit Basic 180 VESA 400x600
2 pcs - M Public Floorstand Shelf Basic 180
Perfect for use in education; classrooms, lecture theatres, or in commercial environments, M Public Floorstand Basic 180 Plus features a large and stable base with four robust wheels. You can now move your valuable display safely and easily from room to room with smooth passage through doorways and over thresholds.
Easy screen height- adjustment, and mobility mean that an optimal viewing position can always be achieved for any presentation, digital -signage or video-conference situation. The heavy -duty wheels feature a safety- brake, ensuring the Stand cannot roll out of position, whilst the Integrated cable- management system ensures a tidy and professional look.
Accessories include an AV shelf, suitable for a DVD, laptop etc. or a camera shelf for the complete Video Conferencing solution.
Quick and easy to install, combining neat design touches with robust quality, this superb value TV trolley will give a lifetime of enjoyable and reliable performance.
This product consists of:
1 pcs - M Public Floorstand Basic 180
1 pcs - M Extender Kit Basic 180 VESA 400x600
2 pcs - M Public Floorstand Shelf Basic 180
Perfect for use in education; classrooms, lecture theatres, or in commercial environments, M Public Floorstand Basic 180 Plus features a large and stable base with four robust wheels. You can now move your valuable display safely and easily from room to room with smooth passage through doorways and over thresholds.
Easy screen height- adjustment, and mobility mean that an optimal viewing position can always be achieved for any presentation, digital -signage or video-conference situation. The heavy -duty wheels feature a safety- brake, ensuring the Stand cannot roll out of position, whilst the Integrated cable- management system ensures a tidy and professional look.
Accessories include an AV shelf, suitable for a DVD, laptop etc. or a camera shelf for the complete Video Conferencing solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 600,500 x 600,600 x 400,600 x 600,700 × 600,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Minimum distance to floor | 4 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Included number of shelves | 2 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 34.5 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.3 kg |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Included number of shelves | 2 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1080 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 38.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |