We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Floorstand Basic 180 Floorbase
SKU
7350073737215
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Floorstand Basic 180 Floorbase - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073737215 |
|---|---|
| EAN | 7350073737215 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Floorstand Basic 180 Floorbase is an optional accessory for the M Public Floorstand Basic 180 series.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Floorstand Basic 180. This is ideal if the M Public Floorstand Basic 180 should not be moved out of its position.
The M Public Floorstand Basic 180 Floorbase is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Floorstand Basic 180. This is ideal if the M Public Floorstand Basic 180 should not be moved out of its position.
The M Public Floorstand Basic 180 Floorbase is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 23.2 kg |
| Package depth | 825 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package height | 101 mm |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.2 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21.9 kg |
| Width | 807 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 645 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 21.9 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 23.2 kg |
| Package depth | 825 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package height | 101 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 23.2 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 825 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package height | 101 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 22.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 44.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 18.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 9.3 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |