We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Stand Dual Screen Mount 40-55" Silver
SKU
7350022737808
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Display Stand Dual Screen Mount - Mounting kit ( dual displays mount ) for 2 LCD displays - steel - silver - screen size: 40" - 55" - floor stand mountable
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350022737808 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Mounting your TV or screen flat to a M Public Display Stand will make your digital content look great.
The Multibrackets Public Display Stand Dual Screen Mount 40-55" allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Public Display Stand Series. This mount manages screens from 40" and up to 55".
The Multibrackets Public Display Stand Dual Screen Mount 40-55" allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Public Display Stand Series. This mount manages screens from 40" and up to 55".
| Mounting | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package depth | 855 mm |
| Package width | 225 mm |
| Package height | 190 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Plastic packaging weight | 45 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2 kg |
| Metal packaging weight | 8.46 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
| Width | 2125 mm |
| Depth | 436.5 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package depth | 855 mm |
| Package width | 225 mm |
| Package height | 190 mm |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package depth | 855 mm |
| Package width | 225 mm |
| Package height | 190 mm |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |