We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Stand 210 HD Singel Silver w, Floormount
SKU
7350105212246
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount - Stand for LCD display - aluminum - silver - screen size: 55" - 80" - mounting interface: up to 800 x 500 mm - floor-standing
- Sleek Nordic Design
- Made for screens up to 80"
- Tente castors or height adjustable feet
- Built in Power Rail
- Easy to assemble and install
- 210cm height perfect for public placements, conference room, class room or elsewhere where there is both seated and standing audience
- Optional: Camera holder, Display stand base, Brochure shelf, Front shelf and additional accessories available
- Add an additional display mount and have dual displays vertical
- High level aluminum light weight heavy duty construction
- Can be configured with multiple screen (needs additional accessories)
- Silver or black color options
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 80 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350105212246 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Our M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount is one of the most flexible and multifunctional display stand of its kind. The 210cm height is useful for both for conference rooms or other situations where the viewers are sitting down and in public areas such as trade shows, hospitals and other places where the audience are standing. So get an optimal positioning for both seated and standing audiences - in any part of your facility.
Lightweight & Heavy Duty
The M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount Stand has a versatile usage area. Mainly made out of a lightweight aluminum construction it is both heavy duty and will support most ideas and environments it is placed in. With the M Public Display Stand 210 HD we included both lockable Tente wheels and height adjustable feet´s so it can match any type of installation.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, both when put in place but also when in movement. As a stable and sophisticated display stand base with wheels are included as standard. This means the series is very easy to move around. This makes it a perfect partner for use in public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Multibrackets Public Display Stand can be used with screens in a standard landscape mode or a portrait mode. It can be used with or without wheels, and with or without shelves, camera holder and power outlet.
210cm versatile
M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount can be used with screens in a standard landscape mode or a portrait mode. The optional display stand base can even be drilled into the floor to make the display stand stay put in any public environment it is placed in.
Thanks to the Multibrackets Anti-theft system, you can lock the screen to the display stand. A dual display possibility (Add an extra display mount) makes this unit optimal for videoconferencing and more detailed presentations where a dual screen scenario might be needed.
In short: Your imagination is this products limitation.
Lightweight & Heavy Duty
The M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount Stand has a versatile usage area. Mainly made out of a lightweight aluminum construction it is both heavy duty and will support most ideas and environments it is placed in. With the M Public Display Stand 210 HD we included both lockable Tente wheels and height adjustable feet´s so it can match any type of installation.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, both when put in place but also when in movement. As a stable and sophisticated display stand base with wheels are included as standard. This means the series is very easy to move around. This makes it a perfect partner for use in public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Multibrackets Public Display Stand can be used with screens in a standard landscape mode or a portrait mode. It can be used with or without wheels, and with or without shelves, camera holder and power outlet.
210cm versatile
M Public Display Stand 210 HD Single Silver w. Floormount can be used with screens in a standard landscape mode or a portrait mode. The optional display stand base can even be drilled into the floor to make the display stand stay put in any public environment it is placed in.
Thanks to the Multibrackets Anti-theft system, you can lock the screen to the display stand. A dual display possibility (Add an extra display mount) makes this unit optimal for videoconferencing and more detailed presentations where a dual screen scenario might be needed.
In short: Your imagination is this products limitation.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400,800 x 400,800 x 500 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 500 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 2100 mm |
| Depth | 840 mm |
| Height | 550 mm |
| Weight | 16 kg |
| Package weight | 16.2 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 16.2 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Plastic packaging weight | 45 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 3 kg |
| Metal packaging weight | 13.2 kg |