We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Stand 210 HD B2B Silver w Floormount
SKU
7350073738328
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Display Stand 210 HD B2B Silver w. Floormount - Stand for LCD / LED panel - aluminum, steel - Silver - screen size: 55"-80" - VESA: 200x200 to 800x400 mm - floor-standing
- Sleek Nordic design in pitch Silver matte finish
- Aluminum heavy duty, light weight pillar construction with solid steel floorbase plate
- Present digital content wherever you want it
- Easy to assemble and install
- 210cm height perfect for seated and standing audiences
- Optional: Camera holder, Shelves etc
- Available in silver and Silver colors
- Has a built in Anti theft system for an optional pad lock
- Power Rail 220V
- Landscape and portrait rotation
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 80 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| SKU | 7350073738328 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Public Display Stand 210 HD B2B Silver w. Floormount is the entry level floor stand from Multibrackets and one of the most flexible and multifunctional display stands of its kind. With the 210cm height the floor stand is useful for both for home and work like conference rooms and other situations where the viewers are sitting down or standing up.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, the floorbase plate is one solid peiece of metal creating good looks and great stability. This makes it a perfect partner for use in home environments as well as public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
M Public Display Stand 210 HD B2B Silver w. Floormount has many accessories* like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, it can lock the screen to the display stand. So don´t just get any floor stand, but one with a more versatile usage area.
Works with most M Public Display Stand Accessories.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, the floorbase plate is one solid peiece of metal creating good looks and great stability. This makes it a perfect partner for use in home environments as well as public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
M Public Display Stand 210 HD B2B Silver w. Floormount has many accessories* like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, it can lock the screen to the display stand. So don´t just get any floor stand, but one with a more versatile usage area.
Works with most M Public Display Stand Accessories.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Silver |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 73 kg |
| Package weight | 77.6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 77.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install | Yes |
| Plastic packaging weight | 55 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 6.2 kg |
| Metal packaging weight | 71.3 kg |