We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Floorstand Base Black
SKU
7350022736313
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Display Floorstand Base - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350022736313 |
|---|---|
| EAN | 7350022736313 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Display Floorstand Base is an optional accessory for the M Public Display Stand series.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Display Stand. This is ideal if the M Public Display Stand should not be moved out of its position.
The M Public Display Floorstand Base is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
Multibrackets Public Display Stand video
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Display Stand. This is ideal if the M Public Display Stand should not be moved out of its position.
The M Public Display Floorstand Base is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
Multibrackets Public Display Stand video
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 55 mm |
| Plastic packaging weight | 10 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.8 kg |
| Metal packaging weight | 18.5 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 kg |
| Width | 850 mm |
| Height | 623 mm |
| Depth | 135 mm |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 55 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 55 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |