We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Floorstand Base B2B Black
SKU
7350022739802
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Display Stand Floorstand Base B2B - Mounting component ( stand base ) for LCD display - steel - black - floor-standing
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350022739802 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Public Display Floorstand Base Back to Back is an optional accessory for the M Public Display Stand series.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Display Stand. This is ideal if the M Public Display Stand should not be moved out of its position.
The M Public Display Floorstand Base Back to Back is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Display Stand. This is ideal if the M Public Display Stand should not be moved out of its position.
The M Public Display Floorstand Base Back to Back is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Package weight | 23 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 60 mm |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 3 kg |
| Metal packaging weight | 19.8 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 29 kg |
| Width | 950 mm |
| Depth | 850 mm |
| Package weight | 23 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 60 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 23 kg |
| Package depth | 490 mm |
| Package width | 455 mm |
| Package height | 60 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |