We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Floormount Fixed Base Silver
SKU
7350073733002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Display Stand Floorstand Fixed Base - Mounting component ( stand base ) for LCD display - steel - silver - floor-standing
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073733002 |
|---|---|
| EAN | 7350073733002 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Public Display Floormount Base Black is an optional product that enables fixed floor mounting of M Public Video Walls and M Public Display Stand Series._x000D_
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Video Walls. This is ideal if the M Public Video Walls should not be moved out of its position._x000D_
The M Public Display Floorstand Base is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Public Video Walls. This is ideal if the M Public Video Walls should not be moved out of its position._x000D_
The M Public Display Floorstand Base is configurable to meet different needs and situations. For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Base |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Product type | Base |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Product colour | Silver |
| Package weight | 2.5 kg |
| Package depth | 280 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 120 mm |
| Plastic packaging weight | 25 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 500 g |
| Metal packaging weight | 1.98 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2 kg |
| Width | 260 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 170 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Package depth | 280 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 120 mm |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.5 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 280 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 120 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31 cm |
| Shipping (inner) case length | 42 cm |
| Shipping (inner) case height | 22 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.3 kg |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |