We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Display Camera Holder 65"-110" Black
SKU
7350073734849
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
This camera holder is designed as a videoconference camera shelf that installs easily on the M Public Floorstand series.
Category: Monitor Mount Accessories
This camera holder is designed as a videoconference camera shelf that installs easily on the M Public Floorstand series.
This shelf suitable for videoconferencing cameras and such is designed to fit perfectly with the M Public Floorstand series.
As many videoconference cameras today has voice recognition/ movement the M Public Display Camera Holder 65"-110" Black also features holes for securing the camera to the shelf with ease and eliminating chance of movement and /or possible damage to camera.
This shelf suitable for videoconferencing cameras and such is designed to fit perfectly with the M Public Floorstand series.
As many videoconference cameras today has voice recognition/ movement the M Public Display Camera Holder 65"-110" Black also features holes for securing the camera to the shelf with ease and eliminating chance of movement and /or possible damage to camera.
| Mounting | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Shelf |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Shelf |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Package weight | 2.94 kg |
| Package depth | 520 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 50 mm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 500 g |
| Metal packaging weight | 2.42 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 229 mm |
| Height | 346 mm |
| Depth | 223 mm |
| Package weight | 2.94 kg |
| Package depth | 520 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 50 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.94 kg |
| Package depth | 520 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 50 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 27 cm |
| Shipping (inner) case length | 53 cm |
| Shipping (inner) case height | 31 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 14.3 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |