We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Computer Security Cabinet Gas Spring I
SKU
7350073731275
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Computer Security Cabinet I - Notebook security cabinet - white
- Protect your notebook, iPad or other mobile device (and your data!) from theft and vandalism
- Store your laptop and other valuables under lock and key
- Features a heavy-duty security lock
- Heavy duty steel construction
- Easily mounts virtually anywhere
- Ideal for use in your office, dormitory, home and more
- 5-year Warranty
| SKU | 7350073731275 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
With the market for mobile devices surging the need for a simple yet efficient security solution to tuck away that mobile data in just seconds.
The M Public Computer Security Cabinet I protects your laptop, iPad or other device from theft and prying fingers. Just slip your unit into the sturdy, steel Cabinet from Multibrackets and lock it up. Foam protect your computer from scratching and jarring. You can mount this innovative cabinet almost anywhere, under the desk, on a wall, in a closet, or in a class room. The cabinet includes all mounting hardware and a template. In addition to the heavy duty security lock (two keys included), a steel lip prevents the cabinet from being pried open.
The M Public Computer Security Cabinet I has the inner measures 490x39x60 mm and holds most notebooks up to 17"
The M Public Computer Security Cabinet I protects your laptop, iPad or other device from theft and prying fingers. Just slip your unit into the sturdy, steel Cabinet from Multibrackets and lock it up. Foam protect your computer from scratching and jarring. You can mount this innovative cabinet almost anywhere, under the desk, on a wall, in a closet, or in a class room. The cabinet includes all mounting hardware and a template. In addition to the heavy duty security lock (two keys included), a steel lip prevents the cabinet from being pried open.
The M Public Computer Security Cabinet I has the inner measures 490x39x60 mm and holds most notebooks up to 17"
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | TV bracket, Wall |
| Supported portable devices | Laptop |
| Number of devices supported | 1 |
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Locking | Yes |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 700 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | TV bracket, Wall |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Laptop |
| Number of devices supported | 1 |
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Locking | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 570 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 540 mm |
| Weight | 9.64 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 9.64 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 10.4 kg |