We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Computer Security Cabinet Basic I
SKU
7350105210419
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Computer Security Cabinet Basic - Cabinet unit for notebook / tablet PC - steel - light gray
Category: PC Security Enclosures
Cabinet is intended for storage of laptops in classrooms. It is designed in a way that enables mounting on the wall and easy cable management. That is why it represents a unique solution when used with interactive boards. You don’t need to plug in all the cables at the beginning of a presentation. Simply unlock the box, open it and start using your laptop, projector and interactive board. Cabinet also has two drawers where, pens, remote control and stationary can be placed. Of course you can use Public computer Security Cabinet as single unit just for storage of laptop thus eliminating daily carrying of your laptop when leaving the classroom.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Key lock | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Plastic packaging weight | 80 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 700 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 570 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 540 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 11 kg |