We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Ceilingmount Small Single Black 1500
SKU
7350022735453
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Ceilingmount Small Single - Ceiling mount for LCD display - aluminum - black - screen size: 10" - 32"
- Portrait or landscape viewing.
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 200x200.
- Variable tilt with locking pin mechanism for precise positioning.
- Integrated cable management routes cables through ceiling plate.
- Power click install for easy, fast and safe installation.
- Ceiling plate included.
- Complete hardware kit included.
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 14 kg |
| SKU | 7350022735453 |
| EAN | 7350022735453 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The new M Public Ceilingmount Small Single is a sturdy single flat panel ceiling mount with VESA adapters supporting VESA from 50x50 up to 200x200.
The M Public Ceilingmount Small Single is ideal for any large screen ceiling application – whether TV viewing or digital signage.
Widely used in a variety of environments this ceilingmount is truly versatile and made with most aspects and installation situations in mind.
The M Public Ceilingmount Small Single is ideal for any large screen ceiling application – whether TV viewing or digital signage.
Widely used in a variety of environments this ceilingmount is truly versatile and made with most aspects and installation situations in mind.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 14 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 550 - 1500 mm |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Ceiling mounting tube length (min) | 55 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 150 cm |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 1500 mm |
| Weight | 19.2 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 19.2 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 20.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 20.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.1 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Other features | |
| Turn angle | 60° |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |