We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Ceilingmount Small Back to Back White 1500
SKU
7350073734764
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Ceilingmount Small Back to Back - Ceiling mount for 2 LCD displays - steel - white - screen size: 10" - 32"
- Portait or landscape position of screen possible by demounting.
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 200x200.
- Variable tilt with locking pin mechanism for precise positioning.
- Integrated cable management routes cables through ceiling plate.
- Power click install for easy, fast and safe installation.
- Ceiling plate included.
- Complete hardware kit included.
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 28 kg |
| SKU | 7350073734764 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The new M Public Ceilingmount Small Back to Back is a sturdy double flat panel ceiling mount with VESA adapters supporting VESA from 50x50 up to 200x200.
The M Public Ceilingmounts Back to Back feature allows small sized flat panels or digital signage solutions to be seen from multiple locations. This solution is perfect to use in public installations such as stores, airports, hospitals or elsewhere where safety, stability and perfect viewing angles from multiple positions around the screens are needed.
Change the screen from landscape to portrait by turning the screen without demounting it.
The new series Ceiling mounts from Multibrackets where we left no details out and included all accessories you might need.
The M Public Ceilingmounts Back to Back feature allows small sized flat panels or digital signage solutions to be seen from multiple locations. This solution is perfect to use in public installations such as stores, airports, hospitals or elsewhere where safety, stability and perfect viewing angles from multiple positions around the screens are needed.
Change the screen from landscape to portrait by turning the screen without demounting it.
The new series Ceiling mounts from Multibrackets where we left no details out and included all accessories you might need.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 28 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 550 - 1500 mm |
| Pan range | -5 - 5° |
| Swivel angle | 90° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Ceiling mounting tube length (min) | 55 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 150 cm |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 1500 mm |
| Weight | 5.05 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 5.05 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 50 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 400 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Other features | |
| Turn angle | 60° |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 38.4 cm |
| Shipping (inner) case length | 74.1 cm |
| Shipping (inner) case height | 14.9 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 25.3 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |