We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Ceilingmount Large Back to Back Black 3000
SKU
7350022735491
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Public Ceilingmount Large Back to Back Black 3000 - Ceiling mount for 2 displays - steel - black - Landscape or portrait - screen size: 55" - 70" - TUV
- Portait or landscape position of screen possible by demounting.
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 600x400.
- Variable tilt with locking pin mechanism for precise positioning.
- Integrated cable management routes cables through ceiling plate.
- Power click install for easy, fast and safe installation.
- Ceiling plate included.
- Complete hardware kit included.
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 70 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350022735491 |
| EAN | 7350022735491 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The new M Public Ceilingmount Large Back to Back is a sturdy double flat panel ceiling mount with VESA adapters supporting up to 600x400.
The M Public Ceilingmounts Back to Back feature allows large flat panels or digital signage solutions to be seen from multiple locations. This solution is perfect to use in public installations such as stores, airports, hospitals or elsewhere where safety, stability and perfect viewing angles from multiple positions around the screens are needed.
Change the screen from landscape to portrait by turning the screen without demounting it.
The M Public Ceilingmounts Back to Back feature allows large flat panels or digital signage solutions to be seen from multiple locations. This solution is perfect to use in public installations such as stores, airports, hospitals or elsewhere where safety, stability and perfect viewing angles from multiple positions around the screens are needed.
Change the screen from landscape to portrait by turning the screen without demounting it.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 860 - 3130 mm |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Ceiling mounting tube length (min) | 86 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 313 cm |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15.2 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 15.2 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 332 mm |
| Package depth | 880 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 332 mm |
| Package depth | 880 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 80 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 700 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Other features | |
| Turn angle | 60° |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 34.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 88.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 14 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 17 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 18 pc(s) |