We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Projector Mount Pro HD 40kg White
SKU
7350105210594
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Projector Mount Pro HD 40kg White - Ceiling mount for projector - white
- Heavy Duty - Holds up to 40 kg
- Fast installation with innovative design
- Ideal for those who wish to use it with more than one brand projectors, or who anticipate changing projectors in the future
- Projector position from the ceiling 150-1000 mm
- Smart fine tune adjustments, alignment with 3-axis angle, X,Y and Z
- Integrated cable management system for concealing cables
- Product: Includes arm and projector mount (complete)
- Ceiling: Includes all hardware for a complete installation for nearly any ceiling
- For faster installation the unit comes partially pre-assembled
Category: Projector Mounts
| SKU | 7350105210594 |
|---|---|
| EAN | 7350105210594 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets M Projector Mount Pro HD 40kg White A series of innovative projector HD-mounts with fine tune adjustment possibilities for projectors up to 40kg. The M Projector Mount Pro HD 40kg White with a smart fine tune adjustment possibility giving you easy placement of your projector best setting possible. You can orient and incline according to the ingenious fine tune adjustments, alignment with 3-axis angle, X,Y and Z. The model features integrated cable-management, fine tune adjustment, once the projector is in place. This projector mount has a minimum of surface area to the projector good for not trapping heat close to your projector thus not cutting your projector lamps lifetime. The built in fine tune adjustment technology provides a more simplified positioning. That way you can be sure to get a well-balanced position for your projector after installing it. This does not only save installation time but also make room for possible changes of what projector is being used or how your projection screen is positioned, perfect if you anticipate changing projectors in the future. The arms holding the projector are articulated and telescopic to adopt most projector models. Multibrackets Projector Ceiling Mount HD 40kg models, adjustable from 150-1000 mm offers leading projector mount for ceiling installations up to 40kg.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Height adjustment range | 150 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Angle of rotation | 360° |
| Height adjustment range | 150 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 9.5 kg |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Tilt angle range | -5 - 5° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Height adjustment range | 150 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 54 cm |
| Shipping (inner) case length | 62 cm |
| Shipping (inner) case height | 25 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 20 kg |
| Products per shipping (inner) case | 2 pc(s) |