We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Projector Mount HD - Cage
SKU
7350073735259
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Projector Mount HD cage - Projector enclosure to protect from theft. Inner measurement max 482x402x198 mm - steel cage - white
- Solid steel construction
- Encloses a projector max 482x402x198 mm in a steel cage to protect from theft
- Simple to use in combination with the Projectormount HD series installation can be done without disturbing basic projector settings
- An hinged doors allow easy access for projector maintenance and projector adjustments.
- Locks with security screws
- Additional security available with optional padlocks
- Open air design provides the projector to ventilate at the similar level as when not using the cage.
Category: Projector Mount Accessories
| Product type | Enclosure |
|---|---|
| SKU | 7350073735259 |
| EAN | 7350073735259 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Use the M Projector Cage HD to save you from hassles caused by a projector theft.
This steel cage solution is a good solution to increase security solution for projectors placed in public areas like schools and gymnasiums, the M Projector Cage HD will fully enclose most projectors in a locked steel cage to prevent theft.
This steel cage solution is a good solution to increase security solution for projectors placed in public areas like schools and gymnasiums, the M Projector Cage HD will fully enclose most projectors in a locked steel cage to prevent theft.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Enclosure |
| Brand compatibility | Multibrackets |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.95 kg |
| Aluminium content weight | 5.95 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 6.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 6.6 kg |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 650 g |
| Metal packaging weight | 5.95 kg |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 0 pc(s) |