We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Projection Laser TV Cabinet 118" ALR Black
SKU
7350022733374
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Projection Laser TV Cabinet 118" Black - Cabinet for laser TV - Display size 118" - Pop up TV lift solution - black
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum screen size | 118 " |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350022733374 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This unique made in Europe M Projection Laser TV Cabinet Black solution from Multibrackets brings all the sophistication and luxury, at a good economic scale. This cabinet is ideal for those rooms where you are looking to make a statement, whether that is a corporate boardroom, grand living room, or classrooms - the possibilities are actually endless. This product is made for new generation of laser TV. Designed and manufactured in Europe using high quality materials, the look and feel of the M Projection Laser TV Cabinet Black will match any décor at the office or at home. The Cabinet is fitted with a near-silent linear screen lift mechanism, you will get all of the benefits of secure storage for your entertainment system without the worry. Added you won’t have to see your display while it’s not in use.
A smart open front compartment with space for a soundbar or videobar from Logitech, Poly, Cisco, Bose or any other major maker is logically placed just under the display. Meeting rooms and living rooms can create great video and audio. In addition, tangled cords are a thing of the past. Like all of our premium-quality TV Lift Cabinets, the cabinet is capable of storing and concealing all wires and cords within the cabinet and away from kids, pets, or tripping feet.
A smart open front compartment with space for a soundbar or videobar from Logitech, Poly, Cisco, Bose or any other major maker is logically placed just under the display. Meeting rooms and living rooms can create great video and audio. In addition, tangled cords are a thing of the past. Like all of our premium-quality TV Lift Cabinets, the cabinet is capable of storing and concealing all wires and cords within the cabinet and away from kids, pets, or tripping feet.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 3 m (118") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3020 mm |
| Height | 580 mm |
| Depth (max) | 42 cm |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |