We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Video Wall Floormount MBFM4x2U
SKU
7350105213618
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable - Floor column mount for dual displays, steel, 2.7m height, 4 screens, double side, micro adjustable arms, VESA Max 600x400 - screen size: 32"-65" - black
- •M Pro Series Ideal for creating videowalls
- •Bolt-down solution allows for a permanent solution
- •Dual displays single row total two displays
- •Reliable, flexible for multi-screen applications
- •Includes advanced micro adjustable VESA adapters fine tune adjustment between displays
- •Integrated cable management throughout the entire solution
- •Power click install for an easy, fast and safe installation
- •Landscape or portrait orientations
- •Complete hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| SKU | 7350105213618 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable is a digital signage solution - ready to be installed.
Multibrackets® Pro Series M Floormount Column Pro 4x2. A modular video wall floormount with loads of useful features that eliminate the need for extra tools and hardware, while ensuring your videowall mount application is both safe and its outlook professional.
The line up of professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye. With its modular construction installers can tailor the M Floormount Column Pro 4x2 Micro Adjustable with the clients need in mind, dual displays side by side with a perfect position to each other. Added there are possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow the M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable creates a rock steady screen display solution aimed for the retail store, mall or any other public area. These VESA arms are designed to mount medium to large sized screens up to 65” onto the horizontal mounting rails. The arms are micro adjustable with Z, Y and Z adjustment possibilities for the closest possible positioning. Extenders for VESA 600 available (extra accessory: 7350105210457)
This M Floormount Column Pro series was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution. Widely used in a variety of environments the unit can also be mounted floor to wall via a wall bracket accessory uniquely constructed to hold the pipe connected to the wall.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
Multibrackets M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable is ideal for any large screen digital signage application.
Multibrackets® Pro Series M Floormount Column Pro 4x2. A modular video wall floormount with loads of useful features that eliminate the need for extra tools and hardware, while ensuring your videowall mount application is both safe and its outlook professional.
The line up of professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye. With its modular construction installers can tailor the M Floormount Column Pro 4x2 Micro Adjustable with the clients need in mind, dual displays side by side with a perfect position to each other. Added there are possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow the M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable creates a rock steady screen display solution aimed for the retail store, mall or any other public area. These VESA arms are designed to mount medium to large sized screens up to 65” onto the horizontal mounting rails. The arms are micro adjustable with Z, Y and Z adjustment possibilities for the closest possible positioning. Extenders for VESA 600 available (extra accessory: 7350105210457)
This M Floormount Column Pro series was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution. Widely used in a variety of environments the unit can also be mounted floor to wall via a wall bracket accessory uniquely constructed to hold the pipe connected to the wall.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
Multibrackets M Floormount Column Pro 4x2 270 Micro Adjustable is ideal for any large screen digital signage application.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 30 kg |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 5000 mm |
| Depth | 187.8 mm |
| Height | 2712 mm |
| Weight | 103.7 kg |
| Aluminium content weight | 22 kg |
| Steel content weight | 103.7 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 110 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 110 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Floor |
| Plastic packaging weight | 280 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 6 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |