We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Truss Clamp
SKU
7350073734320
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Truss Clamp - Truss Clamp, Part for Pro Series, steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073734320 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
With its modular construction Pro Series parts have vast possibilities to change, update and reconfigure a Pro Series installation. Combine the parts with a Pro Series installation and create a new configuration.
M Truss Clamp - Part for Pro Series, steel - black
MB Pro Series is design protected by Multibrackets
M Truss Clamp - Part for Pro Series, steel - black
MB Pro Series is design protected by Multibrackets
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall/Pole |
| Product type | Truss clamp |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Compatibility | M Pro Series |
| Product colour | Black, Metallic |
| Features | |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Product type | Truss clamp |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Compatibility | M Pro Series |
| Product colour | Black, Metallic |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Compatibility | M Pro Series |
| Product colour | Black, Metallic |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 250 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 150 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.18 kg |
| Width | 60 mm |
| Height | 280 mm |
| Depth | 60 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 1.18 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 250 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 150 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Metallic |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 250 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 150 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 26.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 63.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 16.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 16 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |