We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Single Pole Floorbase R 32"- 65" 400
SKU
7350105218354
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Single Pole Floorbase Round 32"-65" VESA 400 - Floorstand mount for LED display, steel, 3m length, 1 screen, single side, VESA Max 400x400 - screen size: 32"-65" - black
- A professional, flexible and modular product
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x400
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Floor plate included
- Portrait position of screen
- Hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | 7350105218354 |
| EAN | 7350105218354 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Multibrackets Pro Series M Single Pole Floorbase Round 32"-65" VESA 400 is our innovative - ready to be installed as a Single Side-Display Floorstand Mount.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Single Pole Floorbase Round 32"-65" VESA 400 is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time then Pro Series can follow.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any large screen digital signage floor application.
Multibrackets Pro Series Floormount Column is ideal for any large screen digital signage application
Highlights
A professional, flexible and modular product
Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x400
Integrated cable management throughout the entire solution
Power click install for an easy, fast and safe installation
Floor plate included
Portrait position of screen
Hardware kit included
Selected models are TÜV approved.
MB Pro Series is design protected by Multibrackets
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Single Pole Floorbase Round 32"-65" VESA 400 is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time then Pro Series can follow.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any large screen digital signage floor application.
Multibrackets Pro Series Floormount Column is ideal for any large screen digital signage application
Highlights
A professional, flexible and modular product
Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x400
Integrated cable management throughout the entire solution
Power click install for an easy, fast and safe installation
Floor plate included
Portrait position of screen
Hardware kit included
Selected models are TÜV approved.
MB Pro Series is design protected by Multibrackets
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -6 - 15° |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 19.3 kg |
| Aluminium content weight | 1 kg |
| Steel content weight | 19.3 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 20.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 20.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.4 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |