We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Single Pole Floorbase B2B
SKU
7350105213069
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Single Pole Floorbase B2B - Floorstand mount for dual displays, steel, 1m height, 2 screens, VESA 75x75, 100x100, screen size: 7"-30" - black
- Supports two back-to-back displays
- Fits monitors with VESA 75x75, 100x100 in both Portrait and Landscape orientation
- Flat stationary base is ideal for high traffic areas
- Lockable incremental tilt adjustment
- Integrated cable management for a clean look
- Floorbase included
- Portrait or landscape position of screen possible
- Complete hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| SKU | 7350105213069 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Floorstand Pro is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any large screen digital signage floor application.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any large screen digital signage floor application.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -45 - 45° |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Base type | Floor plate |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 1030 mm |
| Weight | 5.27 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 5.27 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Plastic packaging weight | 30 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 500 g |
| Metal packaging weight | 0 g |