We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Single Pole Floorbase
SKU
7350105210549
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Single Pole Floorbase - Floorstand mount for LED display, steel, 1m height, 1 screens, VESA 75x75, 100x100, screen size: 7"-30" - black
- A professional, flexible and modular product
- Fits monitors/ with VESA 75x75, 100x100, portrait or landscape
- Integrated cable management for a clean look
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Flat statioinary base is ideal for high traffic areas
- Portrait or landscape position of screen possible
- Complete hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| SKU | 7350105210549 |
| EAN | 7350105210549 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Pro Series M Floorstand is our innovative - ready to be installed with different option.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Floorstand Pro is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any smaller display or monitor digital signage floor application.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Floorstand Pro is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Floor Mounts is ideal for any smaller display or monitor digital signage floor application.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -45 - 45° |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 320 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 1085.1 mm |
| Weight | 13.8 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 13.8 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 15 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 15 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Plastic packaging weight | 90 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.1 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |