We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Shelf Mount 75x75 100x100
SKU
7350073739417
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Shelf Mount 75x75 100x100 - Monitor enclosure holder to protect from theft - steel bracket - black
- This mount fits almost any shelf
- Smart and fast installation process
- Easy adjust depth depending on screen size
- Works with your display or without enclosure
- Full hardware kit included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 13 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Shelf |
| SKU | 7350073739417 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Spur customer engagement and stimulate extra purchases. Spotlight your merchandise, both in-store and in-storefront, to capture customers’ attention. Digital signage now comes comes in small spaces. Create a signage installation on shelves and other areas where a 10” or 13” display does the job.
Introducing the new M Pro Series Shelf Mount 75x75 100x100. Mount the display via the standard VESA 75 or 100 mounting pattern or use an enclosure and mount the screen on or under the shelf.
Keep your small signage displays easy accessible and well protected. Perfect in public areas, like stores, grocery stores or department stores. Also works great in industrial indoor environments. The brand new M Pro Series Shelf Mount 75x75 100x100 is targeted to keep your small display perfectly attached to a shelf or a wall. Designed to accommodate Samsung, LG, ELO and many other brands of smaller signage displays our M Pro Series Shelf Mount will carefully safeguard your display permitting placement in public environments.
M Pro Series Shelf Mount can help your business:
- Showcase Products
- Advertise Specials
- Communicate alerts
- Customize QR Codes
- Product infinity playlists
- Social Media Widgets
Introducing the new M Pro Series Shelf Mount 75x75 100x100. Mount the display via the standard VESA 75 or 100 mounting pattern or use an enclosure and mount the screen on or under the shelf.
Keep your small signage displays easy accessible and well protected. Perfect in public areas, like stores, grocery stores or department stores. Also works great in industrial indoor environments. The brand new M Pro Series Shelf Mount 75x75 100x100 is targeted to keep your small display perfectly attached to a shelf or a wall. Designed to accommodate Samsung, LG, ELO and many other brands of smaller signage displays our M Pro Series Shelf Mount will carefully safeguard your display permitting placement in public environments.
M Pro Series Shelf Mount can help your business:
- Showcase Products
- Advertise Specials
- Communicate alerts
- Customize QR Codes
- Product infinity playlists
- Social Media Widgets
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Shelf |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Shelf |
| Product colour | Black |
| Plastic packaging weight | 10 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 174.3 mm |
| Depth | 145.5 mm |
| Height | 134.1 mm |
| Weight | 690 g |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 690 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 84 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package width | 84 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 900 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 37.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 44 cm |
| Shipping (inner) case height | 14.3 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 9.7 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Shelf |
| Mounting | Screws |