We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Safety Sheet Polycarbonate 43"
SKU
7350105214035
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Safety Sheet Polycarbonate 43" - Ceiling mount kit for Enclosure 43”, plexiglass, plastic - transparent
- 6mm optical grade polycarbonate high impact resistant panel
- Fits your 43” Multibrackets enclosure perfectly
- Crystal clear with 360 degrees viewing angle
- Ultra reliable, fully customizable
- Tailormade to fit your casing/ enclosure
Category: Signage Display Accessories
| Product colour | Transparent |
|---|---|
| Product type | Screen protector |
| SKU | 7350105214035 |
| EAN | 7350105214035 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This safety sheet made out of polycarboante from Multibrackets are designed and manufactured for Multibrackets series of Enclosures. Designed with safety in mind to protect the displays from tampering, theft, and damage to displays. This enclosure is a great solution for environments such as public areas, entrances hospitals and similar public areas. Experience the elegance of Multibrackets new Polycarboante sheets designed to support the latest digital signage displays that is using a Multibrackets enclosure.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Screen protector |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Screen size compatibility | 1092.2 - 1092.2 mm (43 - 43") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 635 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 1050 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 1.79 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Plastic packaging weight | 10 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 300 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.1 kg |