We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Motorized LED Floorstand 300kg
SKU
7350022738034
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series – Motorized LED Floorstand 300kg - LED panels for video mobile video wall installations - height adjustable - black
- Ideal for creating LED displays from 110" to 176", Max 300kg total
- Easy height adjustment with remote control
- Perfect for rolling through doorways where the LED display can be lowered in height
- Reliable and flexible for multi-screen applications
- Via the added LED mount advanced micro-adjustable VESA adapters for fine-tune adjustment between the individual LED panels (When applied by LED manufacturer)
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast, and safe installation
- Landscape or portrait orientations possible
- Complete hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 7350022738034 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The Multibrackets® Pro Series LED Floorstand comes with numerous useful features that eliminate the need for extra tools and hardware, ensuring your LED display application is both safe and professionally appealing. Popular brands like Samsung, LG, Philips PPDS, SHARP NEC, Infiled, Leyard, and Absen, among others, trust our solutions.
The lineup of the professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. It is modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Developed together with installers, we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail, it is completely modular and has built-in cable management throughout the entire solution to speed up installation and create an aesthetic result worth the public eye.
With its modular construction, installers can tailor the solution to clients' needs, such as dual displays side by side with perfect positioning. The Pro Series offers possibilities to change, update, and reconfigure its design. As ideas change over time, Pro Series creates a rock-steady screen display solution aimed at retail stores, malls, or any other public areas. These vertical arms are designed to mount medium to large-sized LED screens onto the horizontal mounting rails provided by the LED mount.
This product was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
The lineup of the professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. It is modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Developed together with installers, we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail, it is completely modular and has built-in cable management throughout the entire solution to speed up installation and create an aesthetic result worth the public eye.
With its modular construction, installers can tailor the solution to clients' needs, such as dual displays side by side with perfect positioning. The Pro Series offers possibilities to change, update, and reconfigure its design. As ideas change over time, Pro Series creates a rock-steady screen display solution aimed at retail stores, malls, or any other public areas. These vertical arms are designed to mount medium to large-sized LED screens onto the horizontal mounting rails provided by the LED mount.
This product was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 300 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 4.47 m (176") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Cable management | Yes |
| Base type | H-shaped |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |