We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - I-Beam Clamp
SKU
7350073736386
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - I-Beam Clamp - Part for Pro Series, steel, mounts to ceiling I-beam - adjustable from IPE 100 to IPE 500 - black
Category: Monitor Mount Accessories
The Pro Series I Beam Clamp is designed to anchor a Multibrackets Pro Series ceiling mount to an overhead I Beam. The size ranges from 50mm to 180m width. The threaded fitting is compatible with Pro Series Ceiling mounts (multiple models available).
The Pro Series I Beam Clamp is a partially pre-assembled product that is highly flexible. As it work with the existing Pro Series ceilingmounts it is very fast to install. Also there is no need for welding or drilling of the existing I beam structure. The use of Pro Series I Beam Clamp is made to offer a high degree of adjustability and a guaranteed safe working load when mounted.
The Pro Series I Beam Clamp is a partially pre-assembled product that is highly flexible. As it work with the existing Pro Series ceilingmounts it is very fast to install. Also there is no need for welding or drilling of the existing I beam structure. The use of Pro Series I Beam Clamp is made to offer a high degree of adjustability and a guaranteed safe working load when mounted.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Clamp |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Clamp |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 2 kg |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.78 kg |
| Width | 230 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 155 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 1.78 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 2 kg |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 2 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 170 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 20 cm |
| Shipping (inner) case length | 82.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 18.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |