We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Floor to Ceiling Kit Small Black
SKU
7350105211621
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - Floor to Ceiling Kit Small Black - Floor to Ceiling mount kit for Enclosure 32-43”, steel, 1,5m length, 1 screen - screen size: 32" or 43" - black
- Works with M Pro Series Enclosure 32" to 43"
- Smart and simple installation process
- Up to 1,5 meters adjustable pipe included
- Can be extended up to 6 meters with additional parts
- Concealed cable management included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 43 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105211621 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Pro Series - Floor to Ceiling Kit Small Black. This is floo to ceiling installation kit that works well with the Multibrackets Enclosures 32”-43”.
The M Pro Series - Floor to Ceiling Kit Small Black creates a possibility to mount the display and enclosure in a ceiling that has even greater height.
This sleek, powerful extension solution is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features, including concealed cable management for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
The M Pro Series - Floor to Ceiling Kit Small Black creates a possibility to mount the display and enclosure in a ceiling that has even greater height.
This sleek, powerful extension solution is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features, including concealed cable management for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 208 mm |
| Depth | 170 mm |
| Weight | 6.88 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 6.88 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 7.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.5 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 560 g |
| Metal packaging weight | 0 g |