We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Extender kit 600
SKU
7350073734733
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - Extender kit 600 - Mounting component (extension brackets) for LCD / LED panel - black - screen size: 40" - 70" - mounting interface: 600 x 400 mm - wall-mountable
Category: Monitor Mount Accessories
If you need to extend the VESA spec of the M Pro Series Push in Pop out to 600x400 this bracket is needed.
Made out of a steel structure, these extenders are made for VESA 600X400 and painted with epoxy powders.
Made out of a steel structure, these extenders are made for VESA 600X400 and painted with epoxy powders.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Minimum screen size | 177.8 cm (70") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,600 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Minimum screen size | 177.8 cm (70") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,600 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package depth | 642 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 25 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,600 x 400 mm |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 300 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 760 g |
| Width | 650 mm |
| Height | 26 mm |
| Depth | 72 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 760 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package depth | 642 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 25 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package depth | 642 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 25 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 28.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 65.7 cm |
| Shipping (inner) case height | 8.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 11.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |