We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Enclosure ELO & Philips 10"
SKU
7350073739400
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Enclosure ELO 10" - Monitor enclosure to protect from theft - steel cage - black
- Solid steel construction
- Encloses a small screen in a steel cage to protect from theft
- Simple to use in combination with the ELO 10" monitor series screens
- Locks with security screws
- Open air design provides the screen to ventilate at the similar level as when not using the cage
Category: Monitor Accessories
| Product type | Enclosure |
|---|---|
| SKU | 7350073739400 |
| EAN | 7350073739400 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Keep your ELO 10" monitor easy accessible and well protected. Perfect in public or industrial indoor environments the brand new M Pro Series Enclosure ELO 10" is targeted to keep your display safe. Designed to accommodate ELO 10" monitor the M Pro Series Enclosure ELO 10" carefully safeguards your display permitting placement in public environments.
A brand new great designed enclosure providing all the protective benefits of a standard enclosure, but with improved temperature management and design qualities. Key components have been remodelled to increase airflow efficiency, and a rescaled size gives the enclosure a streamlined and slimmer appearance. The slim solution is compatible with ELO 10" monitor models, and features a VESA mouting on its backside to easily attach also to a flexarm or wallmount solution.
A brand new great designed enclosure providing all the protective benefits of a standard enclosure, but with improved temperature management and design qualities. Key components have been remodelled to increase airflow efficiency, and a rescaled size gives the enclosure a streamlined and slimmer appearance. The slim solution is compatible with ELO 10" monitor models, and features a VESA mouting on its backside to easily attach also to a flexarm or wallmount solution.
| Features | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Enclosure |
| Material | Steel |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Enclosure |
| Material | Steel |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Width | 320 mm |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Height | 242 mm |
| Depth | 52 mm |
| Product colour | Black |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 320 mm |
| Weight | 2.28 kg |
| Height | 242 mm |
| Depth | 52 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.5 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |