We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Enclosure Ceiling Kit 49-65" White
SKU
7350105211584
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series Enclosure Ceiling Kit 49”-65” Black - Ceiling mount kit for Enclosure 49-65”, steel, 1,5m length, 1 screen - screen size: 49" or 65" - black
- •Works with M Pro Series Enclosure 49" to 65"
- •Smart and simple installation process
- •Up to 1,5 meters adjustable pipe included
- •Can be extended up to 6 meters with additional parts
- •Concealed cable management included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105211584 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Pro Series Enclosure Ceiling Kit 49”-65”. This is an extension kit that works well with the Multibrackets Enclosures 49”-65” which are designed exclusively for this Ceiling kit.
The M Pro Series Enclosure Ceiling Kit 49”-65” creates a possibility to mount the display and enclosure in a ceiling that has even greater height.
This sleek, powerful extension solution is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 49”-65” and utilize a multitude of installer friendly features, including concealed cable management for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 49"-65” Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
The M Pro Series Enclosure Ceiling Kit 49”-65” creates a possibility to mount the display and enclosure in a ceiling that has even greater height.
This sleek, powerful extension solution is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 49”-65” and utilize a multitude of installer friendly features, including concealed cable management for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 49"-65” Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 856.5 - 1658 mm |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 1658 mm |
| Weight | 5.98 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 5.98 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.4 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 400 g |
| Metal packaging weight | 0 g |