We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - Base Plate
SKU
7350073736447
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - Base Plate - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073736447 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Pro Series - Base Plate is an optional part for the M Pro Series.
The product provides and creates a non movable base for the M Pro Series.
This is ideal if the M Pro Series configuration – should not not be moved out of its position.
For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor.
This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
The product provides and creates a non movable base for the M Pro Series.
This is ideal if the M Pro Series configuration – should not not be moved out of its position.
For public use its footprint can be minimized and then mounted to the floor.
This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Floor plate |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Floor plate |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package weight | 17.4 kg |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Plastic packaging weight | 150 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.2 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.1 kg |
| Width | 807.3 mm |
| Height | 127 mm |
| Depth | 610 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 16.1 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 17.4 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 17.4 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 63 cm |
| Shipping (inner) case length | 82.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 14 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 18.4 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |