We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - 1500mm Wire Connecting Plate Small
SKU
7350105211522
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Small - for M Pro Series Enclosure 32"-43” Wall - steel
- •Works with M Pro Series Enclosure 32"-43” Wall
- •Smart and simple installation process
- •Up to 1,5 meters adjustable wire
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 43 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105211522 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Small. This is a wire extension kit that works well with the Multibrackets Enclosures 32”-43” which are designed exclusively for this ceiling to floor kit.
The M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Small creates a possibility to mount the display and enclosure between floor and ceiling with discreet, yet safe solution.
This sleek, powerful extension is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 32"-43" Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
The M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Small creates a possibility to mount the display and enclosure between floor and ceiling with discreet, yet safe solution.
This sleek, powerful extension is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 32"-43" Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 340 mm |
| Height | 1570 mm |
| Weight | 6.72 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 6.72 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 5600 mm |
| Package depth | 1700 mm |
| Package height | 1050 mm |
| Package weight | 7.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 5600 mm |
| Package depth | 1700 mm |
| Package height | 1050 mm |
| Package weight | 7.35 kg |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 70 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 560 g |
| Metal packaging weight | 0 g |