We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Pro Series - 1500mm Wire Connecting Plate Medium
SKU
7350105211539
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Medium - for M Pro Series Enclosure 49"-65” Wall - steel
- •Works with M Pro Series Enclosure 49"-65" Wall
- •Smart and simple installation process
- •Up to 1,5 meters adjustable wire
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105211539 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Medium. This is a wire extension kit that works well with the Multibrackets Enclosures 49”-65” which are designed exclusively for this ceiling to floor kit.
The M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Medium creates a possibility to mount the display and enclosure between floor and ceiling with discreet, yet safe solution.
This sleek, powerful extension is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 49"-65" Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
The M Pro Series 1500mm Wire Connecting Plate Medium creates a possibility to mount the display and enclosure between floor and ceiling with discreet, yet safe solution.
This sleek, powerful extension is the ideal solution to showcase eye-catching, digital signage content that can be seen from both inside and outside a store window with a high ceiling height. Combined this extension kit with the M Pro Series Enclosures 32”-43” and utilize a multitude of installer friendly features for a professional appearance. This versatile solution can be adapted to suit a wide range of retail and commercial applications.
This Universal Ceiling kit together with the 49"-65" Casing/ Enclosure was designed to blend in perfectly in most environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 550 mm |
| Height | 1570 mm |
| Weight | 7.99 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 7.99 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 8.7 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 8.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 70 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 640 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 33 cm |
| Shipping (inner) case length | 57.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 12.3 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 8.75 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 240 pc(s) |