We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M PC Holder
SKU
7350073734658
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M PC Holder - Mounting component ( shelf ) for PC unit - plastic, steel - black
Category: CPU Holders
| Type | Desk stand CPU holder |
|---|---|
| SKU | 7350073734658 |
| EAN | 7350073734658 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
A simple but smart idea. The Multibrackets M PC Holder stores your PC not only on the floor, desk but also onto the wall. Simply mount the CPU holder directly onto the wall and provide the convenient and space efficient storage to your PC wherever you need it._x000D_
This PC holder is a perfect companion for any PC Workstation mounted on the wall where you would also need the CPU close by._x000D_
The Multibrackets M PC Holder is suitable to be used with most audio/ video/ computer hardware._x000D_
Just put your CPU or media unit standing onto the shelf. Handling widths from 50-103 & 100-203mm.and weight up to 18 kg it is both strong and easy adjustable.
This PC holder is a perfect companion for any PC Workstation mounted on the wall where you would also need the CPU close by._x000D_
The Multibrackets M PC Holder is suitable to be used with most audio/ video/ computer hardware._x000D_
Just put your CPU or media unit standing onto the shelf. Handling widths from 50-103 & 100-203mm.and weight up to 18 kg it is both strong and easy adjustable.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Recommended chassis type | SFF |
| Type | Desk stand CPU holder |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Material | Plastic, Rubber, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width adjustment range | 110 - 200 mm |
| Height | 186 mm |
| Width | 239 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Package weight | 2.71 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 247 x 182 x 137 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Desk stand CPU holder |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Material | Plastic, Rubber, Steel |
| Product colour | Black |
| Package width | 182 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package depth | 247 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.71 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 247 x 182 x 137 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 38.4 cm |
| Shipping (inner) case length | 51.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 30.7 cm |
| Shipping (inner) case weight | 22.7 kg |
| Quantity per shipping (inner) case | 8 pc(s) |