We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Wallstand 90kg Black
SKU
7350105215674
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Wallstand 90kg Black - Stand kit (floor stand) for LCD TV - 32-90" - VESA 100x100 - 600x400 - max 90kg - black
- Scandinavian design at its best
- Aimed for meeting rooms, classrooms
- Secured to both floor and wall
- Handles displays up to 90kg ́s
- Low noise operations
- Simple installation
- Comes partially pre-assembled
- Remote Control Included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 90 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 90 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105215674 |
| EAN | 7350105215674 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Ideal for interactive applications, mounts with electric height adjust capability create better accessibility to technology in the meeting room, boardroom or the classroom. The height adjustable solution provides 650 mm of vertical lift. Adjust the height via a push of a button l into a wanted height. With the M Motorized Wallstand 90kg you are able to do this and, just use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position fitting a standing or sitting audience.
The M Motorized Wallstand 90kg delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation, simple installation and great design have made this lift the choice of professionals around the EU. Popular uses in meeting rooms, classroom and other places where a height adjustable display is of essence. Popular uses in the professional market is within offices and educational sector, always keep your display in style and adjust the height when you need it!
Our M Motorized Wallstand 90kg adjusts TV´s and displays up to 90kg all at the push of a single button. Supporting VESA 100x100 200x200 300x300 400x200 400x400 up to 600x400 and a height adjustability from 1170mm to 1820mm height*. The motorized height adjustable pillar is mounted to the wall and to the floor to keep the movement smooth, silent and secure. This gives even heavier screens up to 90kg a safe movement up and down. All this delivers a combination of reliability, flexible and durable experience. Of course the M Motorized Wallstand series has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
*measured from screen center depending on where the screen is placed on the VESA brackets - different start stop heights can be reached.
The M Motorized Wallstand 90kg delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation, simple installation and great design have made this lift the choice of professionals around the EU. Popular uses in meeting rooms, classroom and other places where a height adjustable display is of essence. Popular uses in the professional market is within offices and educational sector, always keep your display in style and adjust the height when you need it!
Our M Motorized Wallstand 90kg adjusts TV´s and displays up to 90kg all at the push of a single button. Supporting VESA 100x100 200x200 300x300 400x200 400x400 up to 600x400 and a height adjustability from 1170mm to 1820mm height*. The motorized height adjustable pillar is mounted to the wall and to the floor to keep the movement smooth, silent and secure. This gives even heavier screens up to 90kg a safe movement up and down. All this delivers a combination of reliability, flexible and durable experience. Of course the M Motorized Wallstand series has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
*measured from screen center depending on where the screen is placed on the VESA brackets - different start stop heights can be reached.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,350 x 350,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400,200 x 200,300 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1170 - 1820 mm |
| Cable management | No |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.1 kg |
| Metal packaging weight | 24.8 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 8.7 kg |
| Design | |
| Cable management | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 240 V |
| Output voltage | 29 V |
| Output current | 1.8 A |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 688 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight | 29 kg |
| Depth (max) | 17.1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 1100 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 34.6 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |