We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Wallmount 160 kg Dual Screen Black SD
SKU
7350105210433
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floorstand 160 kg Black SD - Stand kit ( wallmount ) for dual LCD TV -up to 84" - black
- Dual large screen capacity, 160 kg (total)
- Motorized movement for a perfect position of two displays
- The quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- A variety of accessories available, Camera shelf and more
- Supports white board & short throw (optional)
- Pre-mounted components reduce installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 140 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 84 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105210433 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The all new M Motorized Wallmount Dual Screen 160 kg Black incorporates design with rounded edges and overall features giving a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height of the often large size LCD/ LED can easily be adjusted by one person via a remote control. Never has a perfect viewing angle to any audience been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Wallmount Dual Screen. Just set it at the height needed - and go!
The motor-driven height adjustment allow you to move two LCD/LED screen up or down to a suitable height for any presentation, touchscreens or other meetingroom applications. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality details and components this M Motorized Wallmount Dual Screen will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold two large screens with same or different VESA specifications.
Max screen width for different VESA configurations
- VESA 400 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1270 mm
- VESA 600 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
- VESA 600 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
- VESA 800 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1070 mm
- VESA 1200 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 870 mm
Accessories
A variety of accessories (optional) available it makes it ideal for use anywhere where a screen needs to be height adjustable or where there is a crowd that might e sitting and/ or standing.
For the Dualscreen solution the camera shelf is a sought after accessories. Easy to mount and very stable It can hold even heavier videoconference cameras.
The motor-driven height adjustment allow you to move two LCD/LED screen up or down to a suitable height for any presentation, touchscreens or other meetingroom applications. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality details and components this M Motorized Wallmount Dual Screen will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold two large screens with same or different VESA specifications.
Max screen width for different VESA configurations
- VESA 400 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1270 mm
- VESA 600 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
- VESA 600 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
- VESA 800 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1070 mm
- VESA 1200 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 870 mm
Accessories
A variety of accessories (optional) available it makes it ideal for use anywhere where a screen needs to be height adjustable or where there is a crowd that might e sitting and/ or standing.
For the Dualscreen solution the camera shelf is a sought after accessories. Easy to mount and very stable It can hold even heavier videoconference cameras.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 1200 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 1200 mm |
| Maximum screen size | 2.13 m (84") |
| Maximum weight capacity | 140 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1148 mm |
| Height | 1005 mm |
| Weight | 61 kg |
| Depth (max) | 12.7 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 1170 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 1260 mm |
| Package weight | 68 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |