We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Wallmount 110" 160kg Dual Screen SD
SKU
7350073738106
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Wallmount Dual Screen 110" 160 kg Black SD - Stand kit (motorized wallmount) for dual displays - up to 110" - black
- Dual large screen capacity, 160 kg (total)
- Motorized movement for a perfect position of two displays
- The quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- A variety of accessories available, Camera shelf and more
- Supports white board & short throw (optional)
- Pre-mounted components reduce installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 160 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350073738106 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The all new M Motorized Floorstand Dual Screen 110" 160 kg Black SD incorporates design with Scandinavian design and overall features giving a professional function and fits well in corporate, classroom and meetingroom environments. The height of the often large size displays of today can easily be adjusted by one person via a remote control. Never has a perfect viewing angle to any audience been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorstand Dual Screen. Just set it at the height needed - and go!
Motor driven with 160kg capacity
The motor-driven height adjustment allow you to move two displays up or down to a suitable height for any presentation, touchscreens or other meetingroom applications. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality details and components this M Motorized Floorstand Dual Screen will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold two large screens with same or different VESA specifications.
Motor driven with 160kg capacity
The motor-driven height adjustment allow you to move two displays up or down to a suitable height for any presentation, touchscreens or other meetingroom applications. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality details and components this M Motorized Floorstand Dual Screen will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold two large screens with same or different VESA specifications.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 2 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 1200 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Packaging data | |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |