We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized TV Lift X-Large
SKU
7350105214066
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized TV Lift X-Large - Stand kit (floor stand) for TV´s and displays - 37"-80" - VESA 200x200 - 600x400 - maxload 60kg - black
- Holds large TV ́s up to 80”
- 810-2170 mm height adjustment
- Anti collision function
- Simple installation
- Less than 50dB noise operation
- RJ45 connection
- RF Remote Control Included
- Comes partially pre-assembled
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105214066 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Your television or display is one of the focal points in most meetingrooms & livingrooms. With a TV lifts you give both your display and the whole room the attention it deserves. Improve your interior with a TV lift. Our M Motorized TV Lift X-Large combines multiple telescoping lift columns into one seamless mechanism, providing great speed and extended travel. It raises screens up to 80″ in 20 seconds.
Keep your display out of sight
Want to keep your TV out of sight and via a push of a button lift or lower your TV into a wanted height? Now you can, with the M Motorized TV Lift you are able to let your TV stay hidden until you want it to present itself, use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position.
Low noise
The M Motorized TV Lift X-Large delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation (less than 50dB) have made this lift the choice of office users, homeowners and professional installers around Europe. Popular uses at home include concealing your TV at the foot of the bed, in the living room, behind electric fireplaces or your couch. Popular uses in the professional market is at the end of a conference table or in a furniture within an office, hide your TV in style and let it only show when you really need it!
Hides TV´s up to 80"
The M Motorized TV Lift X-Large hides TV´s up to 80" at the foot of your bed, in a living room cabinet, or at the meetingroom in the office. Let the TV raise with a simple push of a button. With a weight capacity of 60kg´s and a height adjustment from 810mm to 2170mm it is possible to use close to all TV´s up to 80" on the market, new or old.
Safety features
Aimed to combine reliability with great engineering to give you an entertainment experience. Of course the TV Lift has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
Keep your display out of sight
Want to keep your TV out of sight and via a push of a button lift or lower your TV into a wanted height? Now you can, with the M Motorized TV Lift you are able to let your TV stay hidden until you want it to present itself, use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position.
Low noise
The M Motorized TV Lift X-Large delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation (less than 50dB) have made this lift the choice of office users, homeowners and professional installers around Europe. Popular uses at home include concealing your TV at the foot of the bed, in the living room, behind electric fireplaces or your couch. Popular uses in the professional market is at the end of a conference table or in a furniture within an office, hide your TV in style and let it only show when you really need it!
Hides TV´s up to 80"
The M Motorized TV Lift X-Large hides TV´s up to 80" at the foot of your bed, in a living room cabinet, or at the meetingroom in the office. Let the TV raise with a simple push of a button. With a weight capacity of 60kg´s and a height adjustment from 810mm to 2170mm it is possible to use close to all TV´s up to 80" on the market, new or old.
Safety features
Aimed to combine reliability with great engineering to give you an entertainment experience. Of course the TV Lift has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 810 - 2170 mm |
| Cable management | Yes |
| Lifting speed | 25 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.6 kg |
| Metal packaging weight | 14.7 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.22 kg |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 240 V |
| Power cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 205 mm |
| Height | 660 mm |
| Weight | 14.7 kg |
| Depth (min) | 81 cm |
| Depth (max) | 2.17 m |
| Aluminium content weight | 13.9 kg |
| Steel content weight | 850 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 865 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 19.6 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 9 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |