We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized TV Lift Ceiling Mount 32"-55" Drop Down
SKU
7350105216787
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down - A drop down kit for TV´s and displays - 32"-55" - VESA 75x75 - 400x400 - maxload 50kg - black
- Drop down TV lift
- Holds TV ́s up to 55”
- Anti collision function
- Simple installation
- Silent - Less than 50dB noise operation
- RJ45 connection for external control
- RF Remote Control 2.4GHz Included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 45 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105216787 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Turn any space into a home theatre, lowering the TV into view from the ceiling, cabinet or faux wall. Your television or display is one of the focal points in most meetingrooms & livingrooms. With a TV lift you give both your display and the whole room the attention it deserves. Improve your interior with a TV lift. Our M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down combined multiple telescoping lift columns into one seamless mechanism, providing great speed and extended travel. It raises screens up to 55" in 20 seconds.
M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down mechanism can be installed to lower from the ceiling, the bottom of a cabinet or behind a faux wall. Solid construction, smooth, quiet operation. The lift mechanism can also be used in a kitchen cabinet for easy, motorized storage for a heavy kitchen mixer or other appliance.
Keep your TV out of sight
Want to keep your TV out of sight and via a push of a button lift up or lower your TV into a wanted height ? Now you can, with the M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down you are able to let your TV stay hidden until you want it to present itself, use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position.
Low noise
M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down mechanism can be installed to lower from the ceiling, the bottom of a cabinet or behind a faux wall. Solid construction, smooth, quiet operation. The lift mechanism can also be used in a kitchen cabinet for easy, motorized storage for a heavy kitchen mixer or other appliance.
Keep your TV out of sight
Want to keep your TV out of sight and via a push of a button lift up or lower your TV into a wanted height ? Now you can, with the M Motorized TV Lift Ceiling Drop Down you are able to let your TV stay hidden until you want it to present itself, use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position.
Low noise
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,100 x 150,100 x 200,150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 300,300 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Lifting speed | 25 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.4 kg |
| Metal packaging weight | 8.03 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.34 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 240 V |
| Output voltage | 29 V |
| Power cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.03 kg |
| Aluminium content weight | 5.62 kg |
| Steel content weight | 2.4 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 1155 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |