We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Tilt Mount Large
SKU
7350022736443
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Motorized Tilt Mount - Wall mount for LCD TV - black - screen size: 40" - 52"
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 22.5 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 52 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350022736443 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Motorized Tilt Mount is a tilt mount type motorized TV arm. It tilts your TV screen up to 15 degrees. This allows you to watch your TV in an optimal angle from your TV sofa.
As the M Motorized Tilt Mount optimizes your TV angle, it also makes the most out your living room setting and can create an optimal viewing angle for home or office environments. Furthermore the possibility to a preset preferred tilt angle gets rid of your juggling with your remote control over and over again, getting your TV into the right position.
The M Motorized Tilt Mount also has a built in safety protection function that kicks in if something blocks its tilt movement, it automatically the goes to a full stop.
Overall the M Motorized Tilt Mount is both functional and stylish. With that said when the TV is turned off, your M Motorized Tilt Mount returns to its home position.
In an non extended position the M Motorized Tilt Mount builds only 25mm from the wall, making it a perfect partner for a Slim LCD or LED TV.
As the M Motorized Tilt Mount optimizes your TV angle, it also makes the most out your living room setting and can create an optimal viewing angle for home or office environments. Furthermore the possibility to a preset preferred tilt angle gets rid of your juggling with your remote control over and over again, getting your TV into the right position.
The M Motorized Tilt Mount also has a built in safety protection function that kicks in if something blocks its tilt movement, it automatically the goes to a full stop.
Overall the M Motorized Tilt Mount is both functional and stylish. With that said when the TV is turned off, your M Motorized Tilt Mount returns to its home position.
In an non extended position the M Motorized Tilt Mount builds only 25mm from the wall, making it a perfect partner for a Slim LCD or LED TV.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Panel mounting interface | 300 x 300,400 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 132.1 cm (52") |
| Maximum weight capacity | 22.5 kg |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 444.1 mm |
| Height | 556.6 mm |
| Weight | 7 kg |
| Depth (max) | 2.69 cm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 7 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |