We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Tablestand Black Medium 400x400
SKU
7350022734524
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Motorized Tablestand - Stand for LCD TV - black - screen size: 32" - 42" - table-top
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 30 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 42 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350022734524 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
If you want your tablestand to keep pace with all the new functions integrated into your TV such as Slim LED and 3D function the M Motorized Tablestand is your choice. Multibrackets Motorized Tablestand is a very clean designed motorized tablestand that gives you all the functionality, but discreetly hides the motorized parts inside its tubular pillar. It turns your TV screen up to 30 degrees, left or right. This allows you to watch yout TV in an optimal angle from your TV sofa. The design and discreet outlook makes it a perfect partner for your Slim LCD or LED TVs. The M Motorized Tablestand optimizes your TV angle, it makes the most out of your living room setting and can create a smooth functionality for your home or office environment. The M Motorized Tablestand also have a built in safety protection function that kicks in if something blocks its swing movement, it automatically then goes to a full stop. Oveall the M Motorized Tablestand is both functional and stylish. With that said when the TV is turned off, your M Motorized Tablestand returns to its home position.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Ergonomics | |
| Remotely operated | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Technical details | |
| Remotely operated | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| Easy to install | Yes |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Remotely operated | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 485 mm |
| Depth | 234 mm |
| Height | 561 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 605 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 7.5 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet (EU) | 28 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |