We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-86"
SKU
7350105210495
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" - Articulating TV Wall Mount Bracket - screen size: 42" to 80" - max weight: 45kg - VESA: 200x100 up to 800x500 - black
- Holds Displays up to 80" (45kg max)
- Lower your TV 630mm by remote control
- Motorized pull down and manual turn left and right, ultraflexible
- Place your TV over the fireplace or elsewhere on the wall regardless height
- Creates a comfortable and ergonomic height for the whole family watching TV
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 45 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105210495 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Do you want to position your TV high or low depending on situation. Get a always comfortable eye-level view. This motorized assisted mount lets you effortlessly pull the display forward and down to a comfortable viewing position, where you can turn it left or right for any angle. When not used the display can be moved up the mount returns the display to its its original position flat above.
A height adjustable TV mount like the M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 46"-80" does not only offers tilt and swivel, but also allows you to by a click on the remote lower the TV down off the wall and position it at eye level in front of a fireplace or just be adjusting the height of your TV to a secondary position. And you can just as easily push it right back up. M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 46"-80" has triple the amount of performance and safety features than your standard TV mount. You are not just buying "another TV mount" when you buy a M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" . It´s a new room. Something to really wow your guests with.
Lower your TV position 630mm
With this mount your TV can be lowered 630mm in position from its highest position to its lowest position. So you can already now try that at home, showing where your TV would be when using the M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80".
Ergonomics is important
Looking Up is a Pain in the Neck. Placing a TV above at a higher position might sometimes be needed for space purposes. This means the image you are trying to watch is well above eye level. Think back to the last time you went to the movie theater and had to sit in one of the front three rows. Chances are you walked out of the theater with a stiff neck. Putting your neck into an unnatural position for an extended period of time is going to cause neck pain. Worse, doing so day after day, even for short periods of time can have lasting effects such as chronic headaches. With M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80", you can avoid that altogether.
Simple Installation
Our complete, easy-to-follow manual includes all guidelines needed to make installation a breeze. If you can install a flat screen television mount you can install theM Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80".
The M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" will mount most flat-panel TV´s up to 45 kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 535mm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart motorized pull down technology allows remote and effortless viewing with a tool less manual micro adjustment. The M Pull Down Full Motion Flexarm is a perfect conference or living room solution.
M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" is an entirely re-imagined, fully optimized home entertainment experience. True comfort and maximized TV viewing enjoyment is guaranteed for the whole family, or the people in your meetingroom.
A height adjustable TV mount like the M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 46"-80" does not only offers tilt and swivel, but also allows you to by a click on the remote lower the TV down off the wall and position it at eye level in front of a fireplace or just be adjusting the height of your TV to a secondary position. And you can just as easily push it right back up. M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 46"-80" has triple the amount of performance and safety features than your standard TV mount. You are not just buying "another TV mount" when you buy a M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" . It´s a new room. Something to really wow your guests with.
Lower your TV position 630mm
With this mount your TV can be lowered 630mm in position from its highest position to its lowest position. So you can already now try that at home, showing where your TV would be when using the M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80".
Ergonomics is important
Looking Up is a Pain in the Neck. Placing a TV above at a higher position might sometimes be needed for space purposes. This means the image you are trying to watch is well above eye level. Think back to the last time you went to the movie theater and had to sit in one of the front three rows. Chances are you walked out of the theater with a stiff neck. Putting your neck into an unnatural position for an extended period of time is going to cause neck pain. Worse, doing so day after day, even for short periods of time can have lasting effects such as chronic headaches. With M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80", you can avoid that altogether.
Simple Installation
Our complete, easy-to-follow manual includes all guidelines needed to make installation a breeze. If you can install a flat screen television mount you can install theM Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80".
The M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" will mount most flat-panel TV´s up to 45 kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 535mm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart motorized pull down technology allows remote and effortless viewing with a tool less manual micro adjustment. The M Pull Down Full Motion Flexarm is a perfect conference or living room solution.
M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 42"-80" is an entirely re-imagined, fully optimized home entertainment experience. True comfort and maximized TV viewing enjoyment is guaranteed for the whole family, or the people in your meetingroom.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400,800 x 400,800 x 500 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 500 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Angle of rotation | 10° |
| Distance to the wall (min) | 12.8 cm |
| Distance to the wall (max) | 53.5 cm |
| Motorized | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 10° |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 12.8 cm |
| Distance to the wall (max) | 53.5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.4 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Motorized | Yes |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 925 mm |
| Depth | 138 mm |
| Height | 395 mm |
| Weight | 16 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 16 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 925 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 17.5 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |