We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 37"-70"
SKU
7350073739615
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 37"-70" - Articulating TV Wall Mount Bracket - screen size: 37" to 70" - max weight: 35kg - VESA: 200x100 up to 600x400 - black
- Motorized pull down and turn, its Ultraflexible
- Place your TV over the fireplace or elsewhere on the wall regardless height
- Create a comfortable level for your TV viewing
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350073739615 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Do you want to position your TV high or low depending on situation. Get a always comfortable eye-level view. This motorized assisted mount lets you effortlessly pull the display forward and down to a comfortable viewing position, where you can turn it left or right for any angle. When not used the display can be moved up the mount returns the display to its its original position flat above.
The M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 37"-70" will mount most flat-panel TV´s up to 35 kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 48.5 cm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart motorized pull down technology allows remote and effortless viewing with a tool less manual micro adjustment.
The M Pull Down Full Motion Flexarm is a perfect conference or living room solution.
The M Motorized Pull Down Full Motion Flexarm 37"-70" will mount most flat-panel TV´s up to 35 kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 48.5 cm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart motorized pull down technology allows remote and effortless viewing with a tool less manual micro adjustment.
The M Pull Down Full Motion Flexarm is a perfect conference or living room solution.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 3° |
| Swivel angle range | -25 - 25° |
| Distance to the wall (min) | 15.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 48.5 cm |
| Height adjustment type | Electric |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 15.3 cm |
| Distance to the wall (max) | 48.5 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 1.3 kg |
| Metal packaging weight | 9 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.7 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 485 mm |
| Height | 650 mm |
| Weight | 9 kg |
| Depth (max) | 55.9 cm |
| Aluminium content weight | 8.26 kg |
| Steel content weight | 740 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 12 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |