We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Public Floorstand Wide VESA 2400 x 600
SKU
7350105215056
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Public Floorstand Wide VESA 2400 x 600 – Motorized floorstand for displays or touchscreens - aluminum - screen size: 65"-110" - max load: 135 kg - VESA: 2400x600 – 4x lockable castors - black
- Holds up to 135kg and VESA 2400x600
- A quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Easily pass-through doorways and over thresholds
- Dual remote controls included, one with display on the column, one batteryoperated and wireless
- A variety of accessories available
- Comes pre-assembled reduces installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 135 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105215056 |
| EAN | 7350105215056 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Introducing the M Motorized Public Floorstand Wide VESA 2400 x 600 a motorized flat panel TV cart that was designed to include all of the features you may need, making it perfect for any application. Mobility, appealing design, display height adjustment, pre-assembled base and safety certifications ensure quick assembly while providing a ridged, but attractive and structured that fits into any decor.
Motor-driven
The motor-driven height adjustment allow you to move a display up to 135kg´s up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audiences making this product a perfect multifunctional solution for most needs. Dual remote controls are included, one positioned on the column with a display indicating travel distance and height. The other is handheld and wireless and can operate the movement from anywhere in the room.
Powerful lockable castors
Using high quality lockable castors with 360 rotation this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 2400x600 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base make packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
Motor-driven
The motor-driven height adjustment allow you to move a display up to 135kg´s up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audiences making this product a perfect multifunctional solution for most needs. Dual remote controls are included, one positioned on the column with a display indicating travel distance and height. The other is handheld and wireless and can operate the movement from anywhere in the room.
Powerful lockable castors
Using high quality lockable castors with 360 rotation this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 2400x600 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base make packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400,600 x 600,700 x 500,800 x 400,800 x 600,900 x 600,1000 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 2400 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 135 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 110 g |
| Metal packaging weight | 54.8 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 5.65 kg |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1192 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 237 mm |
| Package weight | 61.2 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |