We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Public Floorstand Single Pillar 170 HD
SKU
7350105215834
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Public Floorstand Single Pillar 170 HD – Motorized stand for display or touchscreen - aluminum - screen size: 32"-75" - max load: 60 kg - VESA: 200x200-800x500 – floor standing – black
- Holds up to 60kg and VESA 800x500
- Motorized movement 500mm up/ down for a perfect position
- A quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Easily pass-through doorways and over thresholds
- Dual remote controls included, one with display on the column, one battery-operated and wireless
- Extra accessories available
- Comes pre-assembled reduces installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 75 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105215834 |
| EAN | 7350105215834 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Introducing the M Motorized Public Floorstand Single Pillar 170 HD a motorized flat panel TV cart that was designed to include all of the features you may need, making it perfect for any application. Mobility, appealing design, display height adjustment, pre-assembled base and safety certifications ensure quick assembly while providing a ridged, but attractive and structured that fits into any decor.
Versatility that holds up to 75” displays
Now you can mount flat panel screens up to 110" displays on a movable Floorstand with motorized traveldistance of 500mm up and down. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floor stands. Now you in seconds can match your audience whether its sitting or standing up. For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 800x500 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters –which are lockable to keep the Floor stand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the camera shelf included as standard.
Motor-driven
The motor-driven height adjustment allow you to move a display up to 60kg´s up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audiences making this product a perfect multifunctional solution for most needs. Dual remote controls are included, one positioned on the column with a display indicating travel distance and height. The other is handheld and wireless and can operate the movement from anywhere in the room. CE Certified, UL tested.
Powerful lockable castors
Using high quality lockable castors with 360 rotation this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x500 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base makes packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy-duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
Versatility that holds up to 75” displays
Now you can mount flat panel screens up to 110" displays on a movable Floorstand with motorized traveldistance of 500mm up and down. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floor stands. Now you in seconds can match your audience whether its sitting or standing up. For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 800x500 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters –which are lockable to keep the Floor stand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the camera shelf included as standard.
Motor-driven
The motor-driven height adjustment allow you to move a display up to 60kg´s up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audiences making this product a perfect multifunctional solution for most needs. Dual remote controls are included, one positioned on the column with a display indicating travel distance and height. The other is handheld and wireless and can operate the movement from anywhere in the room. CE Certified, UL tested.
Powerful lockable castors
Using high quality lockable castors with 360 rotation this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x500 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
All modular
It´s innovative modular design makes it easy to assemble and dismantle. The extendable aluminum base makes packing size compact for costs reduction in shipping and save storage space without compromising to its rigidity and stability during maneuvers. The heavy-duty castors make it easy to move from room to room while the UL certification ensures you that it can be done with safety in mind.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,800 x 500 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 500 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 980 - 1580 mm |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 26.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |