We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Public Floorstand Dual Screen 180 HD
SKU
7350105214424
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Public Floorstand Dual Screen 180 HD – Motorized stand for dual displays - aluminum – Dual screens size: 60"-75" - max load: 135 kg - VESA: 200x200-600x400 – floor standing with heavy duty castors– black
- Holds dual displays up to 2x75"
- Maneuvers easily on swivel and lockable castors
- Welded aluminum base structure provides rigidity, stability, and quick assembly
- Camera mount can be located anywhere above or below either display
- Dual remote controls, one built in and one handheld (both included)
- Universal mounting 200 x 200 mm up to 600 x 400 mm
- Motorized movement 500mm up/ down for a perfect position
- A quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Easily pass-through doorways and over thresholds
- Dual remote controls included, one with display on the column, one batteryoperated and wireless
- A variety of accessories available
- Comes partially pre-assembled reduces installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 135 kg |
| SKU | 7350105214424 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Introducing the M Motorized Public Floorstand Dual Screen 180 HD a motorized flat panel TV cart that was designed to include all of the features you may need, making it perfect for any application. Mobility, appealing design, display height adjustment, pre-assembled base and safety certifications ensure quick assembly while providing a ridged, but attractive and structured that fits into any decor.
Versatility that holds 2x75” displays
Now you can mount two flat panels screens up to 75" displays on a movable Floorstand with motorized traveldistance of 500mm up and down. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floor stands. Now you in seconds can match your audience whether its sitting or standing up.
For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 600x400 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters –which are lockable to keep the Floor stand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the camera shelf included as standard.
M Motorized Public Floorstand Dual Screen 180 HD is design protected by Multibrackets via:
EUIPO 015003809-0001
Versatility that holds 2x75” displays
Now you can mount two flat panels screens up to 75" displays on a movable Floorstand with motorized traveldistance of 500mm up and down. With its black, textured powder coat finish it helps hide finger prints or dust. This Floorstand features an easy to position display height adjustment function that is unique. This innovative design with a built in stopper mechanism into the two columns creates a tool free and effortless TV height adjustment. This function reduces time consuming adjustments of height that is used on other floor stands. Now you in seconds can match your audience whether its sitting or standing up.
For fast installation the base comes pre-assembled. VESA specifications ranges from 200x200 up to 600x400 VESA display mounting pattern, and sturdy swivel casters –which are lockable to keep the Floor stand in it´s place. The integrated cable management system that helps keep your cables organized and out of the way. During its introduction this versatile Floorstand also comes with accessories such as the camera shelf included as standard.
M Motorized Public Floorstand Dual Screen 180 HD is design protected by Multibrackets via:
EUIPO 015003809-0001
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 135 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1200 - 1700 mm |
| Remotely operated | Yes |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Motorized | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Type | Portable floor stand |
| Technical details | |
| Remotely operated | Yes |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 110 g |
| Metal packaging weight | 49.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 5.3 kg |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Remotely operated | Yes |
| Motorized | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1192 mm |
| Package depth | 237 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 55.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |